Slané koláče

"Žofinkine pagáče"

Milé moje fcb. priateľky, moja maminka Žofka mi dala opäť jeden veľmi dobrý receptík na pagáče , ktoré sú fantastické a všetkým veľmi, veľmi chutia…….ja som ich pomenovala podľa nej “Žofinkine pagáče”.
……”zvláštnou” ingredienciou tohto receptíku sú na suchej panvice opečené vlašské orechy, (posekané na menšie kúsky), ktoré sú náhražkou za oškvarky (nie každý ich môže konzumovať) a vôbec ale vôbec to tam nie je na rozoznanie, za to ručím……..

CESTO: 300 g hladkej múky, 300 g polohrubej múky, 1ČL soli, 1 dcl oleja, 1 celé vajce, 3 dcl teplého mlieka (z trošky mlieka budeme robiť klasický kvások), 1ČL cukru, 1 celá kocka kvasníc

SUROVINY na PLNKA: 3 stredne v šupe uvarené, vychladnuté a nastrúhané (na jemnom strúhadle) zemiaky, 125 g CERY (nastrúhanej na veľkých okách strúhadla), 100 g údeného syra – musí byť údený pre chuť (tiež nastrúhaného na veľkých okách), 100g posekaných na suchej panvici opečených vlašských orechov,

NA POTRETIE: 1 celé vajíčko, rozhabarkované so soľou

recept nám poslala: Eva Konečná ďakujeme

V troche teplého mlieka rozdrobíme kocku kvasníc, štipku cukru a pripravíme si klasický kvások, ktorý necháme nakysnúť. Medzi tým si nastrúhame a pripravíme na plnku všetky ingrediencie.
Keď máme kvások vykysnutý, zamiesime si cesto spojením všetkých ingrediencií na cesto a necháme ho nakysnuť. Po nakysnutí cesta, cesto rozvaľkáme a začíname naň klásť plnku v takomto poradí:

1.opražené na suchej panvici vlašské orechy
2. nastrúhaný údený syr
3. nastrúhaná CERA
4. nastrúhané zemiaky

Takto naplnené cesto preložíme ako obálku a necháme kysnúť 15 minút. Po prvých 15-tich minutách, nakysnuté cesto, tak ako je , opäť ho rozvaľkáme, opäť ho preložíme na obálku a tento postup opakujeme ešte 2x (spolu to prekladáme 3x po 15 min.).
Keď je cesto už po treťom preložení nakysnuté, rozvaľkáme ho, a vykrajujeme z jeho pagáčiky, ktoré kladieme na plech vystlaný pečiacim papierom. Pagáčiky potierame pred pečením rozhabarkovaným vajíčkom a pečieme na 180-200C do zlatista.
Upečené pagáčiky sú krásne nalístkované.


Tiez sa Vam moze pacit