Dezerty

Smotanovo – višňová torta

Úžasná chutná tortička 😉

Cesto

400 g múky
200 g masla-izbová teplota
250 g kyslej smotany
1 lyžička vanilkový extrakt alebo vanilkový cukor

Plnka:

1 kg čerešne alebo višne (čerstvé alebo mrazené)
Cukor podľa chuti (cca 1 kg čerešní – 200 g cukru)
2 lyžice škrobu
50 ml studenej vody

 

1 kg čerešne alebo višne (čerstvé alebo mrazené)
Cukor podľa chuti (cca 1 kg čerešní – 200 g cukru)
2 lyžice. l škrobu
50 ml studenej vody

 

Krém:

600-800 ml smotany
200 g práškového cukru
200 g masla izbová teplota
2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy

 

Na ozdobu:

mandľové lupienky

čerešne alebo višne

Môžeme použiť čerstvé čerešne alebo kompót, odstránime kôstky. Pridáme trochu cukru, asi tak 200-300 g . Smotanu je lepšie vziať s vysokým obsahom tuku aby tam nebolo zbytočne veľa tekutiny. Maslo je treba,aby malo izbovú teplotu.
Všetky ingrediencie na cesto zmiešame ,dobre premiesime a zabalíme do fólie a dáme do chladničky asi tak na hodinu.
Medzitým si pripravíme plnku z višní. Čerešne alebo višne (čerstvé alebo mrazené) dáme do hrnca na oheň,pridáme podľa chuti cukor.Miešame. Do studenej vody dáme škrob alebo vanilkový puding,rozmiešame a vlejeme do horúcich višní. Necháme prejsť varom a odstavíme,dáme vychladiť.
Po vychladnutí cesta ho vyberieme,rozvaľkáme a pokrájame na rovnaké obdĺžniky,ktoré plníme pripravenými,vychladnutými višňami.Pozliepame a ukladáme /stáčame do tvaru kruhu-torty/na pripravený plech s papierom na pečenie.Popicháme vidličkou alebo nožíkom.Cesto nám vyjde na tri kruhy. Dáme piecť na 180-200 stupňov asi tak 20-25 minút.
Kým sa pečie cesto ,vymiešame smotanu s práškovým cukrom a maslom.Keď je vymiešané,pomaly pridávame 2 lyžice čerstvej citrónovej šťavy,premiešame..a krém je hotový.
Do formy dáme fóliu a jeden diel vychladnutého cesta,navrstvíme plnku,dáme druhý diel cesta,znova plnku a anpokon tretí diel cesta a plnku.Prikryjeme fóliou. Dáme do chladničky,najlepšie na noc.
Po vychladnutí tortu vyberieme,ozdobíme boky mandľovými lupienkami avrch dozdobíme čerstvými višňami ale ako sa Vám páči a chutí..:)
Zdroj/http://mom-story.com/

Tiez sa Vam moze pacit