Vianočné recepty

Medovníková chalúpka

Krásna chalúpka je od: http://www.vcelyricany.unas.cz/

Ďakujeme

565 g medu,
190 g krupicového cukru,
190 g rastlinného tuku,
940 g hladkej múky,
1 a pol vrecúška perníkového korenia,
1 sáčok kypriaceho prášku,
2 vajcia.

Na zdobenie:
500 g práškového cukru,
2 bielky,

potravinárske farbivo,
kakao, mandle, kandizované ovocie, čokoládové ozdoby (srdiečka, kvetinky …), práškový cukor, kokosová múčka.

Med, cukor a tuk dáme do hrnca, postavíme na mierny oheň alebo do vodného kúpeľa a miešame, kým sa cukor úplne nerozpustí. Potom necháme vychladnúť. Múku, kypriaci prášok, perníkové korenie, premiešame v mise, nakoniec pridáme vajcia a medovú zmes z hrnca. Vypracujeme pružné cesto. Misu prikryjeme utierkou a pri izbovej teplote necháme asi 2 hodiny odpočinúť.
Potom na pomúčenej doske vyvaľkáme z cesta 4 mmm hrubý plát a vykrajujeme podľa pripravených šablón, vystrihnutých zo silného papiera, jednotlivé diely, ktoré potom rozložíme na plech vyloženým papierom na pečenie. Zo zvyšného cesta vyvaľkáme plát 3 mm hrubý a vykrajujeme dvere, okenice, komín, stromčeky, zvieratká .... Pri vykrajovanie musíme brať na vedomie veľkosť chalúpky, aby dekorácie neboli príliš veľké alebo naopak. Tiež si môžeme povykrajovať štvorčeky 1 x 1 cm na okraje steny, na plot dieliky veľké 2,5 x 1 cm, a k nim doska 15 x 1cm.
Rúru predhrejeme na 190 ° C a jednotlivé diely pečieme asi 15 - 20 minút. Vykrojené diely asi len 12 minút. Po vybratí môžeme ešte narýchlo, kým je cesto ešte teplé, vykrojiť otvory pre okná či dvere alebo komín, či sme to neurobili už pred pečením.
Z cukru a bielkov vymiešame hustú polevu, ktorú rozdelíme do misiek a zafarbíme rôznym potravinárskym farbivom. Potom z pergamenového papiera vytvoríme kornútky a naplníme ich polevami (potom kornoutkom ustrihneme špičky), ktorými ozdobíme steny a malé časti chalúpky a necháme zaschnúť. Poprípade na ozdobu z polevy prilepíme rôzne ozdoby z mandlí, kandizovaného ovocia a pod. Potom potrieme polevou spodnú dosku, po tej okraje bočných a čelných stien so štítmi. Je možné si všetko pridržať špáradlami. Postupujeme pomaly, až všetky časti pevne držia pohromade. Ďalej potrieme vrchné hrany všetkých dielov a opatrne priložíme obe polovice strechy a komín.Ku strane bočnej steny prilepíme malé štvorčeky. Necháme zaschnúť a dozdobíme podľa fantazie. Z vaty vyrobíme dym. K prednej stene polevou prilepíme dvere. Potom vyrobíme plot: Na spodnú dosku, kam budeme dávať plot nanesieme polevou pruh, do ktorého vsadíme celý plot. Aby nám zaschol rovno, môžeme si pomôcť špáradlami.
Zdroj/http://www.vcelyricany.unas.cz/pernikove_chaloupky.htm#chaloupka2

Tiez sa Vam moze pacit